wtorek, 7 lutego 2012

W świecie herbat – cz. 1 Zielona herbata


Herbata jest najbardziej znanym napojem, który służy nie tylko gaszeniu pragnienia, ale także jest idealnym dodatkiem do rozmów towarzyskich (popularna w Wielkiej Brytanii five o’clock tea” z kawałkiem pysznego ciasta), jak również wpływa pozytywnie na działanie naszego organizmu. Spośród wszystkich rodzajów herbat najstarszą jest herbata zielona – liczy ok. 5000 lat. Występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie m.in. smakiem i aromatem, co spowodowane specyficznymi warunkami uprawy, sposobem przetwarzania i porą zbiorów. Jest ona tradycyjnym napojem w Chinach, Japonii, Indiach i Tajlandii. Natomiast na Zachodzie cieszy się coraz większą popularnością. 


Skład i właściwości zielonej herbaty:
Zielona herbata nie jest poddawana procesowi fermentacji podczas produkcji, dzięki czemu nie traci swoich cennych właściwości. Liście po zebraniu więdną, po czym są zwijane i suszone. Dlatego też po zaparzeniu uzyskujemy słomkowo-zielony kolor herbaty, a napar pozostaje bogaty w składniki, które posiada świeża roślina.
Głównym bogactwem zielonej herbaty są polifenole, wśród których wyróżniamy m.in. flawonoidy, z których najbardziej znane to:
  • flawonole (kwercetyna)
  • flawony
  • flawanony (hesperydyna)
  • izoflawony
  • katechiny /m.in. katechina, EGCGgalusan epigallokatechiny – jest to bardzo silny przeciwutleniacz, który ma właściwości niszczenia nowo powstających komórek, w tym rakowych, ale również może uszkadzać płód, dlatego odradzane jest picie zielonej herbaty przez kobiety w ciąży)
  • antocyjanidyny

Ponadto zielona herbata zawiera szereg witamin z grupy B, witaminy C, K, PP, E, olejki eteryczne, związki garbnikowe, taninę oraz liczne minerały: wapń, żelazo, magnez, fluor, krzem, a także chlorofil, ksantofil i wiele innych. Znane są jej właściwości powodujące pobudzanie trawienie (dlatego wspomaga proces odchudzania) i wydzielanie żółci, neutralizuje przy tym nadkwaśność żołądka. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne jest stosowana w zwalczaniu chorób o podłożu zapalnym (począwszy od przeziębienia i grypy, a skończywszy na stanach zapalnych jamy ustnej). Oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii, a także hamuje zlepianie się krwinek, czyli ma właściwości przeciwkrzepliwe, dzięki czemu chroni organizm przed zawałami i udarami mózgu. Wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i na wzrost poziomu cholesterolu HDL. Jest bogatym źródłem fluoru czyli pomaga wzmocnić zęby i kości. Jak również ma silne właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające), a więc zwalcza wolne rodniki, hamując przy tym proces starzenia się organizmu.

Sposoby parzenia zielonej herbaty:
Ogólnie przyjmuje się, że do zaparzenie jednej filiżanki napoju wystarczy ok. jedna łyżeczka zielonej herbaty. W przypadku pierwszego parzenia temperatura wody powinna wahać się w granicach od 80o C do 90o C, a optymalny czas parzenia to 2–3 min., ale nie może być krótszy niż 30 sekund. Natomiast drugie i trzecie parzenie może odbywać się już w niższej temperaturze ok. 60–65o C. Pierwszy napar ma działanie pobudzające, pozostałe uspokajające. Generalnie, im lepsza jakość liści, tym krótszy czas zaparzania. Zaparzanie zbyt gorącą wodą lub zbyt długie parzenie będzie skutkowało gorzkim smakiem. Według chińskiej tradycji zawsze wylewamy herbatę po pierwszym parzeniu, a spożywamy ją dopiero po drugim i trzecim. Dzięki temu herbata zostaje oczyszczona z toksyn, które wydobywają się z zaparzanych liści lub znajdują się na ich powierzchni.

Do filiżanki zielonej herbaty, a moją ulubioną jest Lemon China Sencha, polecam słodki kawałek szarlotki sypanej.
A przed jej wypicie herbatki odrobina ruchu także byłaby wskazana - czytaj Nordic Walking
Polecam znakomitą herbaciarnię z dużym wyborem różnorodnych herbat i dodatków do nich o nazwie Kraina Herbaty :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

kosmetyczka, fryzjer, spa