sobota, 11 lutego 2012

Kilka słów o nordic walking

Nordic walking (NW) nie jest tak nowym sportem, jak mogłoby nam się wydawać. Wprawdzie w Polsce dopiero zyskuje on na popularności, choć od jakiegoś czasu  istnieje w naszym kraju Polska Federacja Nordic Walking, która jest wyłącznym przedstawicielem Międzynarodowej Federacji Nordic Walking (w skrócie INWA – International Nordic Walking Association), a pierwsze polskie mistrzostwa w nordic walkingu odbyły się w Gnieźnie. Natomiast sam NW powstał w latach 20-tych XX w. w Finlandii i stanowił formę całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. W latach 80-tych XX w. podpatrzyli to inni sportowcy a 10 lat później upowszechnił się on w społeczeństwie. 


Nordic walking to świetny pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest on formą marszu z użyciem specjalnych kijków, przeznaczoną dla każdego, bez względu na wiek, kondycję czy tuszę i w każdym terenie. Z kijkami możemy chodzić w górach, po lesie, po chodniku lub po plaży. Polecany jest również jako sposób rehabilitacji. Kijki pomagają utrzymać lepszą postawę ciała, stabilność na nierównym terenie oraz równowagę. Należy jedynie pamiętać, aby je dobrze dobrać i podczas zakupu nie pomylić z kijkami trekkingowymi.Niebywałą zaletą NW jest to, że podczas chodzenia angażujemy ok. 90% mięśni naszego ciała. Treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra, jak i górna część ciała: ręce, bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Również spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas biegania i to o 20%. A dzięki użyciu kijków nacisk na stawy jest o 5 kg mniejszy podczas chodzenia po płaskiej nawierzchni. Dlatego z tej formy rekreacji mogą korzystać także osoby, które mają problemy z kręgosłupem czy stawami. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że po godzinnym, intensywnym marszu w ogóle nie odczuwałam jakiegokolwiek bólu pleców. Ponadto dobre opanowanie techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58%.Oto główne zalety NW w skrócie:

  • rozwijamy siłę i wytrzymałość ramion
  • możemy osiągnąć większą łatwość przy wchodzeniu na wzgórza
  • spalamy więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu
  • zwiększona jest stabilność ciała dzięki wykorzystaniu kijków
  • zredukowany zostaje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami oraz…
  • zostają odciążone stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszychPamiętajmy, że głównymi zaletami nordic walking są ogólna poprawa stanu zdrowia, kondycji fizycznej oraz krążenia i dotlenienie całego organizmu.Więcej informacji nt. nordic walkingu umieszczę w kolejnych postach.

A tymczasem zachęcam do przeczytania postów:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

kosmetyczka, fryzjer, spa