niedziela, 29 stycznia 2012

Zimowy komplet – oszczędnie i elegancko – cz. 1 Czapka i szalik

Zimna w końcu zawitała do nas na dobre. Temperatura zdecydowanie mobilizuje nas do zakładania czapek, szalików i rękawiczek. Taki fajny zimowy komplet potrafi kosztować naprawdę sporo pieniędzy. Dlatego też chciałam dziś zaproponować wszystkim miłośniczkom robótek ręcznych pomysł na ciekawy zestaw adekwatny do tej pory roku. Sama dopiero raczkuję w kwestii robienia czapek i rękawiczek (szaliki są zdecydowanie najprostsze), stąd wybrany przeze mnie komplet jest stosunkowo łatwy do zrobienia na szydełku. Z pewnością dzięki własnoręcznemu wykonaniu zaoszczędzimy na tym zimowym wydatku, a i czasu też nie powinnyśmy wiele stracić na zrobienie tego cudeńka. Myślę, że taki zestaw jest odpowiedni zarówno dla młodszego, jak i starszego pokolenia pań. Tak więc szydełka w górę i do dzieła! 
W dzisiejszym pierwszym poście z cyklu „zimowy komplet” postaram się opisać wykonanie szalika, czapki oraz kwiatków i listków, którymi będą ozdobione poszczególne elementy. Nasz szalik będzie miał wymiary ok. 32 x 220 cm (oczywiście wymiary można dowolnie zmienić tak, aby były dla nas jak najbardziej odpowiednie), natomiast czapka na obwód głowy 54-56 cm. Do wykonania szalika potrzebne nam będzie ok. 650 g., a na czapkę ok. 100 g niebieskiej włóczki o nazwie Boston (70% akryl, 30% wełna, dł. 55 m/ 50 g). Na kwiatki po ok. 50 g naturalnej, gołębiej, zielonej i miętowej Uniwersa (55% wełny, 45% akrylu, dł. 125 m/ 50 g.)  oraz szydełko nr 4, 7 i 8.

Wzór podstawowy: O. ścisłe. Każdy rz. Zacząć 1 o. zwrotnym łańc., a każde okr. 1 o. łańc. w zastępstwie 1 o. ścisłego i zakończyć 1 o. ścisłym zamyk. w o. początkowe. Na każde dobranie zrobić 2 o. ścisłe w 1 o., na każde zdjęte o. przer. 2 o. ścisłe razem.

Kwiat wykonujemy szydełkiem nr 4. Zrobić naturalną 4 o. łańc. i zamknąć w okr. 1 o. ścisłym zmyk. 1 okr.: zrobić 3 o. łańc. naturalną (= 1. słupek) i przer. 11 słupków w okr., zamknąć 1 o. ścisłym zamyk. 2 okr.: miętową wkłuwać się w przednie człony o. 1. okr., * 1 o. ścisłe, w następne o 5 półsłupków, od * powt. 5 x, zamknąć 1 o. ścisłym zamyk. 3 okr.: gołębią wkłuwać się w tylne człony o. 1. okr., * 1 o. ścisłe, w następne oczko zrobić 6 słupków, od * powt. 5 razy, zamknąć 1 o. ścisłym zamyk.
Do wykonania liścia także potrzebujemy szydełka nr 4. Zieloną zrobić 7 o. łańc. + 1 o. zwrotne łańc. i 1 rz. przerabiamy następująco: 1 o. ścisłe, 1 półsłupek, 3 słupki, 1 półsłupek i 1 o. ścisłe.
Próba ściegu: wz. podstawowym, szydełkiem nr 7: 11 o. ścisłych i 12 rz. = 10 x 10 cm, wz. podstawowym, szydełkiem nr 8: 10 o. ścisłych i 10 rz. = 10 x 10 cm.

Wykonanie szalika: zrobić 32 o. łańc. + 1 o. zwrotne łańc. i przer. szydełkiem nr 8 wz. podstawowym na długości ok. 220 cm (chyba, że chcemy, aby nasz szalik miał inną długość).
Wykończenie: na wąskich brzegach zawiązać frędzle (każdy z 4 nitek po 40 cm). Zrobić 6 kwiatków i 16 liści i naszyć je na szal: 1 kwiat z 4 liśćmi w środku, z obu stron po 1 kwiatku z łodyżką i 2 liśćmi. Łodyżki wyszyć zieloną podwójną nitką ściegiem łańcuszkowym.

Wykonanie czapki: zrobić 3 o. łańc. szydełkiem nr 7 i zamknąć w okr. 1 o. ścisłym zamyk. Przer. wz. podstawowym: 1. okr.: 8 o. ścisłych. 2. okr.: każde o. podwoić = 16. 3. okr.:  co 2. o. podwoić = 24. 4.-9. okr.: w każdym okr. równomiernie dobrać po 6 o. 10.-24. okr.: 60. 25. okr.: o. rakowe (= o. ścisłe z lewej na prawo).
Wykończenie: zrobić 3 kwiatki i 8 liści i naszyć na czapce wg opisu wykończenia szalika.

Mam nadzieję, że zrobienie czapki i szalika nie przysporzy nikomu większych trudności. W kolejnym poście z cyklu „zimowy komplet” opiszę wykonanie rękawiczek oraz torebki, która idealnie uzupełni ten niebieski zestaw. Powodzenia!


Wzory wykonania maskotek na szydełku dostępne są tutaj>>
Oraz trzy wzory na walentynkowe serduszka>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

kosmetyczka, fryzjer, spa