piątek, 16 marca 2012

Drewniana szkatułka zdobiona techniką decoupage – efekt postarzania

W ostatnim z postów na temat zdobienia przedmiotów techniką decoupage obiecałam, że przedstawię Wszystkim łatwy i tani sposób na uzyskanie efektu postarzania. Oczywiście można kupić w tym celu gotowe środki, ale po co wydawać pieniądze skoro takie same rezultaty możemy uzyskać przy użyciu zwykłej świeczki. Ja w ten sposób ozdobiłam drugą swoją szkatułkę. Może jej wykonanie nie jest idealne, ale jak na pierwszy raz wyszło całkiem nieźle ;) Tak, jak już wspomniałam będziemy potrzebować świeczkę, kawałek drobnego papieru ściernego, brązową i np. białą farbę.

Całą zabawę rozpoczęłam od pomalowania szkatułki na biało. Myślę, że wystarczy jedna, maksymalnie dwie warstwy tej farby. Chciałam, aby brzegi szkatułki nosiły znamiona czasu, czyli były postarzone. Dlatego pomalowałam je brązową farbą. Poczekałam aż farba wyschnie i potarłam brzegi świeczką – dość mocno, aby nieco większe kawałki wosku pozostały na brązowej farbie. Następnie całą szkatułkę po raz drugi pomalowałam białą farbą. Kiedy wyschła powtórzyłam czynność, ponieważ farba brązowa za mocno przebijała się przez białą farbę. Po drugim pomalowaniu i 100 % wyschnięciu białej farby bierzemy do ręki papier ścierny i delikatnie zaczynami trzeć brzegi szkatułki tam, gdzie znajdował się wosk. Wosk zacznie odchodzić i brązowa farba będzie przebiją się przez białą. Efekt jest taki, że szkatułka wygląda, jakby była pamiątką po prababci, a nie nowo kupionym przedmiotem ;) Następnie przykleiłam motywy maków, nieco ją „upiększyłam” i pomalowałam kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru akrylowego. Polecam wypróbować ten sposób. Oczywiście możemy go zastosować do postarzania deseczek, o których była mowa we wcześniejszym wpisie bądź też kolczyków

 

2 komentarze:

  1. Witam bardzo podoba mi sie Twoja szkatulka, jest sliczna! Czy mozesz zdradzic jakiej farby uzylas?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Farba, której użyłam to żadna tajemnica - FRISTER ACRYLIC COLOURS, kosztowała niecałe 20 zł za 12 kolorów po 12 ml każdy. Natomiast biała farba była firmy Śnieżka, oczywiście także akrylowa. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

kosmetyczka, fryzjer, spa